Chojrakowy HelpBOX

O projekcie

Chojrakowy Helpbox „Pierwsza pomoc emocjonalna dla dzieci i rodziców” to pakiet narzędzi, który pomaga oswoić i wyregulować trudne emocje towarzyszące dzieciom z oddziałów onkologicznych oraz wszystkim osobom z otoczenia dziecka – rodzicom, wolontariuszom, personelowi szpitalnemu.

Naszym celem jest, aby segregator z bajkami, poradnikiem i dodatkowymi szkoleniami trafił do każdej rodziny, której dziecko rozpoczyna lub jest w trakcie leczenia w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Projekt został zrealizowany ze środków „Dotacja Fundacji DKMS”.

dkms

Zawartość HelpBOXa

Bajki terapeutyczne

Zabawy i ćwiczenia

Poradnik dla rodziców

Szkolenia dla rodziców i wolontariuszy

Co znajdziesz w HelpBOXie?

W części dla dziecka znajdują się bajki terapeutyczne, które poruszają temat emocji, z którymi mierzą się dzieci w chorobie. Opowiadają o złości, smutku lub strachu, ale i o potrzebie miłości i akceptacji. Na końcu każdej bajeczki znajdują się karty pracy ułatwiające rozmowy o emocjach oraz ćwiczenia, które dziecko może wykonać samodzielnie lub z pomocą opiekuna. Zabawy opracowaliśmy tak, aby można je było wykonać zarówno na szpitalnym łóżku, jak i w domu. Każda bajka posiada swoją wersję audio.

W części dla rodziców znajduje się Poradnik „Pierwsza pomoc emocjonalna”, ze wskazówkami jak rozmawiać z dziećmi na temat ich uczuć w trakcie leczenia oraz jak zrozumieć własne emocje budzące się często w momencie choroby dziecka. Dodatkowo przygotowaliśmy dla rodziców i wolontariuszy krótkie szkolenie, w czasie którego podpowiadamy, jak można wykorzystać pakiet bajek i kart z zadaniami w pracy z dziećmi oraz szkolenie z self-reg, które pomaga zidentyfikować źródła nadmiernego i zbędnego stresu oraz szukać strategii przywracających do stanu równowagi po trudnych sytuacjach. 

Część dla dzieci

Bajki terapeutyczne dla dzieci z oddziału dzieci młodszych:

Matecznik
Jak zrozumieć swoje emocje: MIŁOŚĆ

Nie ma jeża bez kolców
Jak zrozumieć swoje emocje: SMUTEK

Studnia życzeń
Jak zrozumieć swoje emocje: STRACH

Sztorm
Jak zrozumieć swoje emocje: ZŁOŚĆ

Bajki terapeutyczne dla dzieci z oddziału dzieci starszych:

Matecznik
Jak zrozumieć swoje emocje: MIŁOŚĆ

Przypadkowa róża
Jak zrozumieć swoje emocje: SMUTEK

Najdalsza podróż
Jak zrozumieć swoje emocje: STRACH

Ślimacza góra
Jak zrozumieć swoje emocje: ZŁOŚĆ

Część dla rodziców i wolontariuszy

Poradnik

„Pierwsza pomoc emocjonalna”

PORADNIK

Szkolenie nr 1

Jak pracować z bajkami terapeutycznymi i ćwiczeniami, aby pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje?

Szkolenie nr 2

Regulacja emocji, obniżanie napięcia. Proste i skuteczne sposoby do zastosowania w sytuacjach przytłoczenia, niepokoju i bezradności.

O autorach

Edyta Zarębska

Edyta Zarębska, czyli Babcia Grunia – autorka i współautorka książek dla dzieci, m.in.: Opowieści babci Gruni, Mój pamiętnik, Moje ulubione dobranocki, 365 bajek na dobranoc, 365 bajek na dzień dobry. Audiobooki z jej utworami czytają: Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Stoparczyk. Oprócz pisania książek zajmuje się także pisaniem tekstów piosenek i ilustrowaniem książek. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

danielewska

Patrycja Danielewska – członek Zarządu, sekretarz Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, organizatorka finału WOŚP w Poznaniu ze Sztabu Ławica. W 2022 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Poznański Wolontariusz Roku 2022 w kategorii wolontariat indywidualny m.in. za zaangażowanie w pomoc dzieciom-uchodźcom z chorobami onkologicznymi oraz ich opiekunom. 

pawlowska

Katarzyna Działa-Pawłowska – psycholożka, psychoterapeutka, psychoonkolożka. Prowadzi terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, czerpie narzędzia z podejścia egzystencjalnego i od ponad 20 lat pracuje indywidualnie, a także grupowo z osobami chorującymi onkologicznie i ich bliskimi, wykorzystując Program Simontona.

pytel

Magdalena Pytel – psycholog, pedagog specjalny i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna PTTPB (nr 877), absolwentka Szkoły Psychoterapii Poznawczo- Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). W pracy terapeutycznej zajmuje się w szczególności problemami emocjonalnymi i trudnościami w codziennym funkcjonowaniu o podłożu lękowym, a także: zaburzeniami nastroju i doświadczeniami traumatycznymi.

Wspomóż Klinikę

Wciąż jest wiele do zrobienia. Wspomóż Stowarzyszenie i przyłącz się do poprawy warunków leczenia dzieci i wsparcia dla ich rodziców.