/upload/content/pictures/zdjecie-w-tle-start-kliniki.jpg
Zobacz jak możesz pomóc lub
Firma lub organizacja
21-06-2020

Lipiec 2020 - Ruszamy z budową Kliniki Chojraków!

17 czerwca 2020 roku Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i prof. dr hab. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 podpisali umowę na dofinansowanie projektu „Poprawy jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową w województwie wielkopolskim poprzez przebudowę i rozbudowę Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz zakup niezbędnego wyposażenia”.

 

Tym samym ponad dziesięcioletnie starania Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej, Dzieciaki Chojraki, by polepszyć warunki leczenia pacjentów Kliniki zakończyły się sukcesem. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że komunikujemy tę radosną informację i pamiętamy każdego wspierającego, który był z nami przez te wszystkie lata. Dziękujemy za wiarę w realizację planów, za dzielenie się dobrą energią i oczywiście za każdą złotówkę, która wsparła cel budowy Kliniki Chojraków.

Tak duży projekt nie mógłby się udać, gdyby nie przychylność władz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i dyrekcji Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Zaprzyjaźniona z Kliniką Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu Fundacja DKMS ofiarowała naszemu projektowi zabezpieczenie finansowe na kwotę prawie 1,6 mln PLN, które jest niezbędnym wkładem własnym przy uzyskaniu środków unijnych. Natomiast najważniejszym finansowym składnikiem inwestycji jest przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu ponad 21 mln PLN ze środków unijnych.

Nowe skrzydło szpitala przeznaczone będzie dla dwóch istniejących już Oddziałów Onkologii i Hematologii Dziecięcej (III i V) oraz Pracowni Patomorfologii, Pracowni Immunologii Hematologicznej, Pracowni Leku Cytostatycznego, Poradni Onkologicznej. W nowej Klinice powstanie także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna.

Doniosłość podpisanej umowy w kliku słowach podsumował prezes Dzieciaków Chojraków, prof. dr hab. Jacek Wachowiak:

Pragnę podkreślić, że znaczenie podpisanej dziś umowy jest nie do przecenienia. Inwestycja ta przeniesie warunki hospitalizacji i diagnostyki w nowy, niedostępny dotychczas dla nas wymiar. Spełnione będą standardy, o których dotąd mogliśmy tylko marzyć. Dzieci przez kilka kolejnych dekad zyskają warunki najlepszego leczenia przy mamie i tacie – mówi prof. Wachowiak.